13.-15.9. 2019 – Bořená Hora: Společnost pro historii potápění ČR v rámci programu pátého ročníku „Memoriálu Jiřího Trpíka“ vyhradila sobotní den na Bořené Hoře pro individuální potápění s historickou potápěčskou výstrojí. Vlastní potápění nebylo organizováno HDS-CZ a v tomto ohledu se jednalo o plně individuální aktivity. Zájemců o předvedení či vyzkoušení historické výstroje bylo na lokalitě dostatek. Viditelnost na lomu byla o poznání horší než před dvěma lety na tehdy třetím ročníku tohoto memoriálu. Nicméně počasí nám tentokrát přálo a jednalo se o pěkný „podvodnický“ zážitek.
Z pohledu soudobého hobby potápěče a historického laika byl jedním z nejzajímavějších exponátů plně funkční historický rebreather Drager DM40, který si mohl odvážlivý návštěvník vyzkoušet na Bořené Hoře i přímo v akci pod vodou (viz zejména fotografie výše v galerii). Model Drager DM40 je rebreather typu SCR a byl navržen v roce 1912. Potápěč vybavený DM40 mohl setrvat pod vodou až 3 hodiny a přístroj umožňoval zanoření až do hloubek dosahujících 40m.
Zkušení znalci historické techniky nalezli na setkání mnoho dalších exponátů, z nichž některé bylo možné vyzkoušet, případně zakoupit či směnit a občerstvit své sbírky.
Pravidelnou součástí tohoto memoriálu je potápění v historické sovětské 3-šroubová přilbě se suchým oblekem a dodávkou vzduchu ze břehu.
K vidění nejen nad hladinou, ale také pod hladinou bylo velké množství historické techniky například dvoustupňová automatika Chirana PL 40, která se vyráběla v letech 1961-1967 v Československé Republice. Jiným zajímavým exponátem byl historický polský suchý oblek s elastickou „přilbou“ PW2-FOKA.
Bořená Hora byla fotograficky náročná zejména z pohledu backscatter-u a viditelnosti. Prezentovaná historická technika se typicky nepoužívá ve stavu dokonalého vyvážení a nečistoty a kal ze dna se tak během několika málo minut dostává do prostoru celého vodního sloupce. Z bezpečnostních důvodů se celá akce koná v malé vyhrazené části lomu. Kombinace těchto a dalších faktorů představovala s výjimkou prvních pár fotografií určitou fotografickou výzvu.
Níže přiložené video je jakýmsi kompletním ohlédnutím za podvodní částí tohoto memoriálu.
Zbývající fotografie (nepublikované výše) použité ve videu je možné dočasně stáhnout v náhledovém formátu na tomto odkazu. Veškeré fotografie v plném formátu mají více jak 35GB. Pokud některý z účastníků má zájem o plný formát některé z uvedených fotografií, tak mne prosím kontaktujte a rád vám jej zašlu (samozřejmě zcela zdarma).
21.9. 2019 – Jan Kepič