Drobné tradiční “obrázkové” ohlédnutí za sezónou 2019. Výběr čtyř lehce komentovaných fotografických momentů tohoto roku nově obsahuje i snímky pořízené nejen pod hladinou (photo moments: 2018, 2017, 2016).
Rok 2019 byl pro mne rokem cestování a rokem potápění či focení na zajímavých lokalitách. Kosatky o polární noci v Norsku, pelikáni na jezeře Kerkini, hadi pod hladinou chorvatských a bosenských jezer či řek, jihoafrické vody Indického a Atlantického oceánu, španělská rezervace Illes Medes, rakouská jezera a řeky. Přes tyto více či méně exotické lokality pocházejí dva za 4 vybraných momentů z potápění v našich vodách. Výběr momentů není výběrem nejlepších či nejexotičtějších snímků daného roku, ale snímků, které pro mě osobně představují nějaký zajímavý a zapamatováníhodný osobní moment roku 2019 (foto deníček roku 2019).
Bruslař a freediver
Instantní akce, pěkné potápění pod ledem, které se příliš nevymykalo tomu, co děláme každou zimu již více jak 5 let. Nezapomenutelné bylo zejména to, co se odehrálo následně po zveřejnění fotografií a videa. Materiál se v daném čase trefil do „virální“ nálady na Internetu. Video do měsíce od zveřejnění obletělo svět a překročilo na různých platformách hranici 60 miliónů shlédnutí. Fotografie se objevily v nespočtu zahraničních časopisů tištěných i elektronických. Udělování dodatečných licencí se stalo po několik nadcházejících týdnů hlavním tématem mé komunikace s okolím. To vše navzdory tomu, že veškerý materiál týkající se této akce byl po dohodě s aktéry zveřejněn pod licencí CC BY.
Pelikání z Kerkini
Fotovýlet za pelikány kadeřavými (Pelecanus crispus) na řecké jezero Kerkini. Z mého pohledu se jednalo o první vážnější fotografování fauny nad hladinou respektive v tomto konkrétním případě na hladině. Nevšední zážitek u vody s krásnými zvířaty a partou zkušených „suchozemských“ wildlife fotografů. Zážitek, který má z mého pohledu potenciál odstartovat nové hobby.
Želva bahenní na severu Čech
Příroda je kouzelná. Zážitek, ve který jsem u nás již nedoufal, se stal skutečností. Potkat při potápěním naší původní želvu bahenní, která je navíc kriticky ohroženým druhem v ČR, byl zážitek přesahující potápění se žraloky na jihu Afriky. V onom výjimečně horkém jarním týdnu se jednalo o druhou želvu na severu Čech. První byla vzrostlá nepůvodní želva žlutolící. To byl nevšední a ne zcela pozitivní zážitek z řeky Labe. Následně o několik dní později se stalo nečekané. Setkat se s krásnou samičkou želvy bahenní při potápění v severních Čechách to je z mého pohledu opravdu exkluzivní a nezapomenutelný zážitek.
Řeka Traun
Dvě velmi pěkné lokality se nacházejí na řece Traun jen několik stovek metrů od sebe a přesto tak jiné. Tůně pod vodopádem (pod přehradou) mají zcela jiný charakter než řeka nad přehradou. V tůních jsme měli štěstí na perfektní viditelnost přes 20m, kdy v úseku pod druhou přehradou dosahovala viditelnost až k dechberoucím 30m. Tůně jsou plné spíše plašších ryb charakteristických pro horské říčky s neuvěřitelným množstvím raků. Jasné podzimní slunce, perfektní viditelnost a unikátní biotop společně s „buddym“ vytvořili takřka ideální potápěčský zážitek.