[ VIDEO ] – [ FOTO ] – [ MAP ]
Veškeré příspěvky k lokalitě Pískovna: all posts (veškeré příspěvky)
Pískovna u Velkých Žernosek (tzv. Žernosecké jezero) je antropogenním jezerem, které vzniklo v 50. a 60. letech minulého století zatopením bývalé pískovny. Přesněji průsakem říční vody do lomu na štěrkopísek. Dnešní poměry v „jezeru“ jsou odvislé od regulace posledních stupňů na Labi. Poslední přehradní hráz na Labi se nalézá v Ústí nad Labem (Zdymadlo Střekov) a k tomuto labskému stupni náleží i „Žernosecké jezero“, které je s Labem spojeno na své severní straně. Předposledním říčním stupněm je lovosický jez, který zadržuje labskou vodu u nedalekých Lovosic. Pravděpodobně labská voda do jezera navíc také přirozeně prosakuje z nedalekého vyššího říčního stupně. Mimo jiné i díky těmto jevům se typicky na jaře v „jezeře“ výrazně zvýší viditelnost oproti vlastní řece. V období obzvláště dobré viditelnosti takto dosahuje až 5m a mimo toto období se pohybuje mezi 0,5-2m.
Video:
V zátoce u „betonárky“ a báze plavecké/potápěčské školy „1. TPŠ“ je několik atrakcí, které jsou vzájemně vyvázány. Nejspíše nejzajímavější atrakcí jsou zbytky rozřezaného původního mostu Barikádníků. Tyto jsou dokonalou prolézačkou (pozor na orientaci) a na jaře je hojně užívají candáti, kteří na nich mají svá hnízda. Během jarního ponoru při dobré viditelnosti na této lokalitě s vysokou pravděpodobností potkáte minimálně několik candátů. Pokud vydržíte ve vodě déle, tak až několik desítek candátů a pár opravdu kapitálních kousků.
Tuto lokalitu nelze doporučit začátečníkům! Freediving na této lokalitě má výrazná rizika. Některé části trosek mostu mají velké dutiny, ze kterých není díky viditelnosti ani patrný otvor pro návrat (plavete podél dna a najednou se „zatáhne“ … beton před vámi, beton nad vámi, beton vedle vás). Tyto prolézačky jsou jen pro velmi zkušené freedivery (pokud vůbec).
[wpgmza id=”21″]