freediving

Začínáme s Freedivingem

Ti, co Freediving praktikují delší dobu, to dělají pro zábavu a dobré pocity. V populaci je opravdu jen velmi málo masochistů a věřte, že Freediving umí být velmi příjemný až povznášející.

Freediving je nádherná sportovní volnočasová aktivita. Ačkoli je freediving sportovní aktivitou, tak jeho nedílnou velmi významnou součástí je odpočinek, klid a relaxace. V tomto sportu je schopnost uvolnění těla i mysli klíčovou součástí, která přínosem výrazně převyšuje vlastní fyzické a kondiční dispozice sportovce. Pro vrcholný freediving je samozřejmě potřeba značné jak mentální, tak i fyzické kondice, ale za vrcholný freediving můžeme považovat výkony přesahující holoubku 70m, vzdálenost 150m nebo časy přes 6 minut bez nádechu při statické zádrži dechu. Pokud čtete tyto řádky, tak nejspíše aktuálně nepomýšlíte na tyto výkony. Pokud přeci jen již nyní pomýšlíte na překročení těchto hranic hobby freedivingu, tak si vás dovoluji odkázat na trenéra české reprezentace Martina Zajace, který vás bezpečně dovede za hranice těchto výkonů.  Začít s freedivingem může opravdu prakticky každý, kdo není postižen nějakou záludnější život ohrožující chorobou. Věkově tento sport prakticky není omezen (poznámka: potápí se i malé děti s výjimkou spodní hranice věku účastníka na mistrovství).

Klíčová je pro tento sport kombinace schopnosti mentální kontroly, sebekázně a schopnosti uvolnit se.  Tedy kombinace schopností, které může získat, pokud je již nemá, prakticky každý.

Motivace zájemců o freediving bývají různé. Od typického požadavku podívat se na dovolené u moře hlouběji, přes zájem o podvodní život, průzkum vraků, podvodních prolézaček a „jeskyněk“ (poznámka: termín „jeskyňky“ je typicky ve freedivingu synonymem pro kaverny) až k velmi malé skupině zájemců vnímajících již od počátku freediving v čistě sportovním rozměru.

Freediving představuje pro většinu lidí primárně zábavu.  V prvním ze série článků se budeme věnovat odpovědi na otázku:

Jak s freedivingem začít, pokud si to chci co nejvíce užít?

Nejsnadnějším a zároveň typicky nejproblematičtějším začátkem bývá zkušenější kamarád. Pokusím se hned vysvětlit tuto rozporuplnou větu. Potápění s kamarádem je na první pohled nejsnadnější. Kamarád je k dispozici. Nic vás to nestojí a máte navíc společný zážitek. Tak co je na tom špatně a proč by měl být tento začátek zároveň nejproblematičtějším? Prosím, nejprve se zkuste zamyslet, proč po pár takových úvodních potápění s kamarádem, opadne zájem drtivé většiny začátečníků a proč po bazénovém kurzu většina účastníků pokračuje ve freedivingu. Typicky je to z důvodu, že naprostí začátečníci si úvodní ponory na otevřené vodě jen opravdu málokdy vnitřně skutečně užívají.

Pro rozumný začátek s freedivingem je třeba trochu více sebekázně, důvěry v odborné znalosti a pocit bezpečí, který s kamarádem na otevřené vodě prostě jen tak nezískáte.

Nejsem příliš velkým příznivcem placených kurzů, osobních trenérů, výukových systémů rozdělujících freedivery do výkonnostních tříd. Ovšem nesporným faktem je, že úvodní bazénové kurzy, které zvládnete během jednoho jediného víkendu jsou sice placené, ale dají vám toho typicky mnohem více než dva týdny freedivingu “zdarma” s kamarádem. Navíc kurz v bazénu si rozhodně jako začátečník více užijete.

Pokud je to alespoň trochu možné, tak začněte bazénovým kurzem. Dnes je již prakticky jedno u jaké české freedivingové školy/programu úvodní kurz zkusíte (odkazy viz dole pod článkem). Takový bazénový úvodní kurz může být i vaším jediným kurzem a zároveň vám otevře zcela jiný pohled na freediving. Vyvarujete se tak mnoha začátečnických chyb, které se následně jen velmi pracně odstraňují.  Hlavní benefitem pak bude fakt, že váš zájem o freediving neopadne a naopak se spíše prohloubí. Bazénový kurz je velmi dobrým začátkem i oproti kurzu na otevřené vodě. V bazénu máte silně kontrolované „domácké“ prostředí. Snadněji se uklidníte a snadněji získáte ty správné návyky.

Freediver

Sami následně při potápění na otevřené vodě (zejména na lokalitách u nás v ČR) uvidíte a posoudíte jaký to je pro začátečníka rozdíl. V tomto smyslu není nejvhodnější být na úplném začátku ve studené a kalné vodě, kde se jen velmi obtížně uvolníte. Většina lidí instinktivně podvědomě považuje studené, mokré a tmavé prostředí za nepřátelské. Viditelnost je na našich lokalitách značně proměnlivá. Umí být krásná přes 10m, ale pro začátečníka také přímo “šílená” jen 1,5m a vlivem aktivity začátečníků na lokalitě se zpravidla viditelnost zhoršuje (rozkopání sedimentů). Bazén je oproti tomu kontrolovaným prosvětleným prostředím s relativně teplou vodou, pocitem blízké pomoci a přímé kontroly. Tedy to jediné, s čím budete v bazénu bojovat, budou zprvu vaše nepříjemné pocity z „nedýchání“.

Tyto zprvu silně nepříjemné pocity se již během prvního dne naučíte ovládat a posléze pocítíte, že i „nedýchání“ může být na chvilku příjemné.

Na otevřené vodě se na úplném začátku vystavuje riziku, že pocit uvolnění a souznění s vodou nepocítíte a to v důsledku stresu začátečníka v cizím, podvědomě nepřátelském prostředí. Pokud má být freediving zábava, tak se musíte bavit. Když se nebudete bavit a budete místo toho bojovat se stresem, tak to typicky povede jen ke ztrátě vašeho zájmu o freediving.

Ti, co freediving praktikují delší dobu, to dělají pro zábavu a dobré pocity. V populaci je opravdu jen velmi málo masochistů a věřte, že freediving umí být velmi příjemný až povznášející.

V další článcích série Začínáme s freedivingem se vás pokusíme blíže seznámit se základním vybavením pro Freediving a začneme s vybavením do bazénu pro začátečníky.

Další články série Začínáme s freedivingem:

Jan Kepič / ApneaSite – 8.4. 2017


Školy a aktivní instruktoři nádechového potápění v ČR:

[wpgmza id=”16″]

Freediving PHOTO & VIDEO