Konec roku 2024 už nám dýchá na záda a tím nadešel i čas na malé tradiční ohlédnutí za uplynulou sezónou a výběr čtyř foto momentů tohoto roku. Letošní ohlédnutí je obzvláště obtížné. Fotografických zážitků bylo mnoho, přestože foto momenty nejsou o vzdálenosti či exotičnosti, ale o subjektivní hodnotě daného momentu, tak hned dvě ohlédnutí patří letošním Galapágám. Ovšem i u nás v Evropě nebyla nouze o zajímavé fotografické zážitky zejména díky speciální technice, která umožnila od focení listonohů, žábronožek až po fotografie vranky střežící jikry přímo v skulině mezi kameny. Výběr je výběr a číslo 4 je již tak dost vysoké, tak letošní zápis do fotodeníčku reprezentuje jen to pro mě nejsilnější z letošního roku. Co by to bylo za ohlédnutí bez poděkování těm, bez kterých by fotografie nevznikly. Tak díky Martine a Daniel (Galápagos), Vašku a Mirku (NPCS) a Bene (Dolní Rakousy).
Sea lions @ Galápagos (Wolf)
Kouzelná atmosféra v kolonii lachtanů mořských (Zalophus wollebaeki). Samice lachtanů a mláďata jsou vždy kámoši, ale tady byli přátelští i statní býci. Bouřlivé vodě, vlnám i silnému proudu navzdory toto bylo celé odpoledne plné super emocí, které navíc zakončilo zubaté “překvapení”. Od toho momentu budu každou lachtaní kolonii opouštět s očima na stopkách.
Humpback whale with calf @ Galápagos (Darwin)
Expedice na Galapágy obecně posunula hranici pro hodnocení ponoru jako úžasného hodně vysoko od mého dosavadního standardu. Tento snímek pochází z prvního setkání s keporkaky na Galapágách a okamžik dobře vystihuje následující rozprava:
Vynoření následuje hluboký nádech, který protnou slova buddyho: “Viděls toho velrybáka. Paráda co?”. Odpovídám: “Hele tohle je samice keporkaka.”. Buddy: “Ne myslím toho druhého”. Odpovídám: “Tohle je samice keporkaka s mládětem”. Buddy: “Myslím toho za tebou!”. Wow … přede mnou keporkak s mládětem a za mnou žralok velrybí jako autobus.
Lamprey @ NPCSFocení mihule potoční (Lampetra planeri) na trdlišti rozhodně patří k nejzajímavějším momentům roku 2024. Suchý silný vichr vyvracel a lámal stromy. Po příjemně stráveném dni s mihulemi nasedám do náhradního automobilu (vůz v servisu) a za pár set metrů zjišťuji, že mě na lokalitě uvěznil přes cestu vyvrácený strom. Pila, sekera vše ve voze v servisu. Signál mobilního telefonu na hony vzdálen a kolem to práská o 106 jak padají souše mocných smrků jedna za druhou. Následoval krátký pohled na ruku se sevřeným malým “švýcarský” nožem s pilkou a dlouhý pohled na vyvrácený smrk ležící přes cestu. Po cca 90 minutovém zápase jsem si cestu uvolnil jen proto abych po dalších 3 km zjistil, že přes cestu leží další strom. Tak ten už jsem nedal (začal, ale po 30 minutách vzdal). Naštěstí potenciální alternativní neudržovaná cesta již existovala a za 3 hodiny jsem si dával doma ledový obklad na nejprve s mihulemi rozmáčené a následně s nožíkem “rozdrbané” ruce.
Huchen @ Niederösterreich
“Tohle je už klasika a standard ne?” – Ne pro mě není a potápění s rybou trofejní velikosti v horské řece je vždy krásný zážitek, který navíc umocňuje společnost stejně smýšlející duše. Bohužel letošní teplé léto s minimem srážek si pravděpodobně vybralo svou daň na populaci hlavatek v lokalitě. Tvrdou ránu utrpěly zejména kapitální kusy. Uvidíme jestli se se starými známými shledáme i v novém roce … pravděpodobně bohužel již ne.
Tak nějak jsou ty změny v prostředí poslední dobou hodně vidět:
- 2023 – Antarktida – silné deště a masivní odtávání.
- 2023 – Barbora – teplota na dně Barbory výrazně stoupá a log pro hloubku 50m: 2014-2021 +4°C, 2022 +5°C, 2023 +6°C.
- 2024 – Galapágy a loňské El Niño téměř vyhladilo jednu z kolonií tučňáka galapážského (Spheniscus mendiculus).
- 2024 – Dolní Rakousy – Teplota vody, prokysličenost vody a mizející hlavatky.