6.7. 2024 – Listonoh letní (Triops cancriformis) a žábronožka letní (Branchipus schaefferi): Tak jako každý rok i letos jsou letní prázdniny signálem, že je čas vyrazit k periodickým tůním za listonohy letními. Bohužel i dnes se viditelnost/průhlednost vody příliš nevydařila. Vzhledem k loňské zkušenosti, kdy jsem marně čekal na vhodnější viditelnost celé prázdniny, jsem i přes nepříznivé podmínky oblékl potápěčskou výstroj vložil fotoaparát do housingu a jal se fotit pod hladinou v cca 10-20cm viditelnosti.
Díky kombinaci makro objektivu a extra široké předsádce s 160° FOV se několik fotografií přeci jen přes poledne podařilo.
UW setup: Olympus E-M1 III + Olympus 60mm f/2,8 + EMWL
Základní informace (viz Apnesite příspěvek z 7.9. 2020): Vajíčka listonoha letního jsou velmi odolná a vydrží ve vyschlé půdě až několik let. Ve chvíli, kdy vajíčka zaleje voda a její teplota překročí alespoň 10°C, se začínají líhnout larvy. Vývoj larev v dospělce probíhá u listonohů poměrně rychle a trvá méně než dva týdny. V periodických tůních bývá listonoh letní aktivní typicky od května do srpna a literatura uvádí, že v některých vzácnějších případech je aktivní až do října.
Příjemným překvapením na lokalitě byl výskyt velkého množství žábronožek (Branchipus schaefferi). Nakonec mi žábronožky překvapivě focení spíše ztěžovaly, bylo jich neskutečné množství a často mi zakrývaly listonohy.