Torpedo marmorata @ Murter/Croatia (FY2021) – Olympus E-M1III + Olympus 14-42mm f/3.5-5.6 EZ + WWL-1. Snímek asi není nějak zajímavý, ale živočich parejnok elektrický (Torpedo marmorata) jako takový zajímavý rozhodně je.
Fotím si při nočním ponoru na dně malou sépii a najednou se ke mně blíží vodou „koberec“. To je na parejnoka moc velké. Většinou potkávám kusy mezi 30-60cm a tohle má odhadem tak metr. Je to parejnok elektrický a co to dělá. Naprosto nerušeně se přede mnou zvedne a chystá se na přelet. Tělem se lehce otře o obě kovová ramena blesků a mě jen hlavou letí, tak jestli to teď ten elektrický koberec odpálí tak jednu elektrodu mám v levé ruce a druhou elektrodu v pravé ruce. Ani nedutám. Natož abych zkusil odpálit blesky. Přeletí mě. Já si oddechnu a jdu si na hladinu pro vzduch. Fotit tenhle kus mi pud sebezáchovy neumožnil, ale parejnoků je na pobřeží Chorvatska opravdu dost, tak i freedivingovém katamaranu 2021 na nějaké fotky parejnoků došlo.
Poprvé jsem se parejnokem elektrickým ve volné přírodě setkal u pobřeží ostrova Palagruža a již tehdy jsem si říkal, jak moc vlastně takový tvor může být nebezpečný pro člověka. Různé prameny uváděly různé informace a hodnoty (max až 300V s frekvencí 600 Hz). Každopádně to jsou hodnoty, které u freedivera v noci na dně (tj. negativní vztlak) nevzbuzují úplně pocit bezpečí. Znáte tu aktustickou ránu, když se větší ryba lekne, „zalomí se“ a prchne. Představa, že něco podobného udělá parejnok elektrický za doprovodu EOD není opravdu nejpříjemnější. Respekt!