Olympus RC – optické odpalování UW blesku via Olympus RC. Otestován řetězec E-M1III (E-M1X) -> FL-LM3 -> housing -> univerzální optický kabel -> ikelite RC-1 -> Ikelite DS160. Na první pohled řetězec vypadá složitě, ale je to velmi spolehlivé řešení, které je díky “mokrému” optickému propojení navíc odolné pro montáž/demontáž blesků u vody před/po potápění. Systém tvoří dva výrobci vyladěné celky tj. kamera s interním bleskem nebo FL-LM3 (Olympus – tj. kamera s bleskem a podporou vydávání příkazů RC protokolu) a druhý celek ikelite DS160 s ikelite RC-1 adaptérem (ikelite – tj. blesk schopný přijímat řízení via RC protokol).
Hlavní výhody:
- Pokud jako vlastník Olympusu již máte interní blesk (např. TG-6 má interní blesk) nebo levný miniaturní externí FL-LM3 (např. EM1III nemá interní blesk), tak je tento řetězec pravděpodobně nejlevnější variantou odpalování blesku pod vodou s kompletní podporou veškeré funkcionality (TTL, Manuál řízený nastavením na blesku, Manuál řízený nastavením na kameře, atd.).
- Olympus RC protokol je šetrný k energii a intenzitu povelového záblesku RC protokolu lze řídit rozdílně od vlastního osvětlujícího záblesku tj. lze nastavit velmi nízkou úroveň záblesku pro komunikaci via optický kabel.
- Klasické výhody optického propojení tj. zejména připojení a odpojení blesku i v mokrém prostředí či relativně univerzální kompatibilita optický kabelů (snadná výměna třeba rezervním kabelem buddyho, který může používat naprosto jinou značku housingu i blesků).
- Řetězec nepotřebuje žádné další zdroje energie (některé odpalovače potřebují vlastní zdroj typicky reprezentovaný „knoflíkovou“ baterií).
- Velmi snadné ovládání blesku z kamery. Pokud je zapnutý RC mód, tak místo rychlého menu je nejprve zobrazeno přímo nastavení blesku (viz snímek). FL-LM3 má navíc přímo na housingu další ovládací prvek on/off tj. velmi snadno lze blesk úplně vypnout nebo zapnout přímo z kamery.
Hlavní nevýhody:
- Stále se jedná o optické odpalování „výbojkou“ i když velmi šetrné oproti standardnímu odpalování interním bleskem bez RC protokolu. Nevýhody jako pomalejší „refresh rate“ a vyšší energetická náročnost než při odpalování elektrickém či optickém led diodou jsou stále přítomny i když v menší míře než prostý blesk bez RC protokolu.
- Optický kabel je relativně křehký a případné zalomení či poškození kabelu je pravděpodobnější než v případě elektrického kabelu. Na druhou stranu konektory optického kabelu jsou naopak méně náchylné na poškození než konektory elektrického kabelu.