Hodnocení:
Autoři: Lieske Ewald, Myers Robert
Popis: Obrazový průvodce florou a faunou Rudého moře. Popisuje zejména obrazem na 384 stranách více než 1200 druhů živočichů a rostlin. Každou fotografii doprovází i kratičký popis (např. základní charakteristika a rozpoznání pohlaví).
Oceanic Marine Life of the Azores (EN)
Hodnocení:
Autoři: Gallagher Les, Porteiro Filipe, Santos Ricardo
Popis: Velmi pěkný průvodce pozorovatele mořských živočichů obývajících či navštěvujících Azorské ostrovy. Průvodce se významnou částí z celkových 123 stran zaměřuje na ryby, paryby, kytovce a mořské savce. Každému jednotlivému druhu pak věnuje typicky jednu stánku průvodce, kde vyjma charakteristické ilustrace druhu přidává i základní informace o biologii, ochraně, identifikaci a výskytu daného druhu. Z průvodců dostupných na Azorských ostrovech je tento pravděpodobně pro freedivera nejužitečnější.
Potápění a šnorchlování Rudé Moře
Hodnocení:
Autoři: Carillet Jean-Bernard, Anderson Gavin, Harrison Pete
Popis: Průvodce potápěním, který popisuje 108 lokalit v celém Rudém moři tj. Izrael 4 lokality, Jordánsko 7 lokalit, Saudská Arábie jen odkazem na dive centra, Egypt přes 82 lokalit, Súdán 8 lokalit, Eritrea 1 lokalita, Jemen 5 lokalit a Džibutsko 1 lokalita. Vyjma vlastního popisu lokalit se jedná v prvních cca 30 stranách z celkových 196 stran o klasický formát řady průvodců Lonely Planet tj. geografie, historie, sekce praktických informací a turistické zajímavosti. Z pohledu freedivera jsou z v průvodci uvedených informací prakticky zajímavé jen lokality s vrakem (ostatní uvedené informace jsou opravdu jen velmi povrchní a prostým “vygooglováním” získáte výrazně podrobnější informace již v prvním uvedeném odkazu). I přes název průvodce obsahující slovo “šnorchlování ” má kniha jen velmi malý informativní obsah pro freedivery a “šnorchlování” vnímá skutečně jen jako pozorování světa pod vodou jen z hladiny. Málokdo pojede do Izraele i Džibutska během jednoho potápěčského výletu/dovolené. Pokud by se kniha věnovala podrobněji jen jedné části Rudého moře, bylo by to mnohem lepší než tento velmi obecný přehled s velmi nízkou informativní hodnotou.
Scuba Diving Malta Gozo Comino (EN)
Hodnocení:
Autor: Lemon Peter
Popis: Úplný (ultimátní) průvodce potápěním po Maltském souostroví. Pokud se chcete potápět na libovolném z ostrovů Malta, Gozo, Comino, tak lepšího průvodce než je tento aktuálně nenaleznete. Každý kdo má v úmyslu napsat nějaký “dive guide” by se měl nejprve seznámit s tímto dílem, které prakticky definuje, jak by měl správný “dive guide” vypadat (podrobné informace o konkrétní lokalitě, nákresy, fotografie, alternativní ponory). Vzhledem k detailním a užitečným informacím je průvodce i přes své určení pro scuba prakticky v celém rozsahu užitečný i pro freedivery. Pokud se jedete na Maltu potápět a tohoto průvodce nemáte, tak si ho hned po příletu opatřete i přes relativně vysokou cenu neprohloupíte.
Středozemní moře – určovací příručka pro potápěče
Hodnocení:
Autor: Wood Lawson
Popis: Určovací příručka pro potápěče je stručným průvodcem Středozemním mořem, který čtenáři na 128 stranách umožňuje určení 289 druhů zejména ryb. Publikace také na 50 stranách popisuje bezobratlé Středozemního moře a několik málo stran věnuje i rostlinám, želvám a delfínům. Čtyřstránkový obrazový klíč pomáhá k rychlému určení rybích čeledí.
Treasures of the Adriatic Sea (EN)
Hodnocení:
Autor: Frka Danijel, Mesic Jasen
Popis: Chystáte se potápět do Chorvatska, pak je pro Vás tato kniha zajímavá. Chystáte se do Chorvatska na vraky, tak tuto knihu prakticky musíte mít. Publikace je dokonalým průvodcem po vracích chorvatské části Jadranu. Kniha popisuje nejen kde a jak nalézt konkrétní vrak, ale mimo jiné připojuje i mnoho fotografií, vyobrazení současného stavu na dně, popis historických souvislostí včetně osudného okamžiku potopení lodi. Jedná se o opravdu velmi povedený a užitečný průvodce.